xxx

Jakie są różnice między psychologiem a psychiatrą?

Obserwując u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na zaburzenie psychiczne, niekiedy nie jesteśmy pewni, do kogo powinniśmy się udać. Świadomość społeczna na temat wskazań do skorzystania z usług psychologa czy psychiatry, oraz na temat zakresu oferowanej przez nich pomocy, bywa dość niska. Niektórym wydaje się, że do psychiatry chodzą wyłącznie ludzie szaleni, którzy nie potrafią funkcjonować w społeczeństwie. Inni są przekonani o zbawiennym wpływie wizyt psychologicznych i o tym, że w każdym przypadku mogą one zastąpić leki. W obu przypadkach mamy do czynienia z niepełnym obrazem – kim więc są psychologowie i psychiatrzy? 

Psychiatra – lekarz od psychiki

Tak naprawdę kluczową różnicą między psychologami a psychiatrami nie jest to, z jakimi problemami udajemy się do każdego z nich, lecz to, jakie mają kompetencje. Poszukując lekarza, który wypisze nam środki farmakologiczne, wspierające terapię poważnych zaburzeń, mamy na myśli psychiatrę. Chociaż dokonuje także pewnych zapisów i obserwacji, nie powinniśmy szukać u niego wsparcia w problemach życiowych. Nie poprowadzi także psychoterapii, jeśli nie posiada równocześnie wykształcenia w tym kierunku.

Jednakże leczenie psychiatryczne dotyczy nie tylko ciężkiej depresji, zaburzeń odżywiania czy schizofrenii. Zalecane jest na przykład przy bezsenności, gdy zwykłe techniki relaksacyjne nie pomagają. Leki dostaniemy też na tiki nerwowe, stany lękowe czy nerwice. Chociaż z takimi problemami można żyć w miarę normalnie, nie obawiajmy się tabletek – nowoczesne specyfiki bardzo rzadko wywołują ciężkie skutki uboczne. Z przykładowym zakresem działań psychiatry można zapoznać się na http://in-altum.com/oferta/psychiatra/

Psycholog – diagnosta i rozmówca

Psycholodzy nie posiadają uprawnień do wypisywania lekarstw i większość z nich nie jest wyszkolona w psychoterapii – czy zatem nie warto korzystać z ich pomocy? Oczywiście oni także zajmują ważne miejsce w centrach zdrowia psychicznego, a także w szkołach. Przede wszystkim stawiają diagnozy psychologiczne, które wykorzystuje się potem w leczeniu. Wielu z nich specjalizuje się w określonych problemach, na przykład dają wsparcie w przebiegu choroby psychicznej, rozmawiają z nami i pomagają nam poczuć się bardziej pewnymi siebie.

Są dobrą pomocą dla dzieci, które słabo radzą sobie w szkole, albo gdy dzieje się coś złego w ich grupie rówieśniczej. Pomagają radzić sobie z ciężkimi doświadczeniami życiowymi, takimi jak śmierć bliskiej osoby czy rozwód. Psychologowi możemy się wygadać – a tego potrzebuje wiele osób w kryzysie. Na szczęście nie powinniśmy mieć trudności w znalezieniu specjalisty – na przykład psycholog w Warszawie na Bielanach jest w zasięgu ręki, bo w tej dzielnicy przyjmuje ich przynajmniej kilkudziesięciu.

Jeśli taka pomoc nie wystarczy, warto udać się z diagnozą do gabinetu psychoterapii, zwłaszcza wtedy, kiedy problem trwa przez długi czas. Psychoterapia w Warszawie na Żoliborzu odbywa się w dziesiątkach gabinetów, a w wyborze pomogą opinie znajomych lub umieszczone w internecie. Podobnie w innych miejscach Warszawy – jest to wspaniałe miejsce dla osób, które potrzebują wsparcia. A skoro terapeuta jest prawdopodobnie tuż za rogiem, nie zwlekajmy, lecz udajmy się po pomoc.

  • Opublikowano przez: Zdrowa Psychika
  • Data 10 maja 2019 o 07:38
Kategorie: Pozostałe

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

5 + jedenaście =