xxx

Jak sobie poradzić z sezonową depresją?

Utarło się, że powodem depresji są traumatyczne przeżycia, jak zdrada partnera, rozwód, śmierć bliskiej osoby. Niektórzy jednak prowadzą z pozoru satysfakcjonujące życie: są zdrowi, mają pracę, udany związek, a mimo to są podatni na depresję. Jej powodem może być pora roku, szacuje się, że najwięcej samobójstw popełnianych jest w okresie Bożego Narodzenia. Sezonowa depresja może też pojawić się na jesieni, gdy robi się chłodniej, jest mniej słońca. Niektórzy też narzekają na spadek nastroju przed nadejściem wiosny.

Jak sobie poradzić z sezonową depresją?

Dbaj o zdrowy tryb życia

Za spadek nastroju może być odpowiedzialny brak witamin, dlatego odżywiaj się zdrowo, przygotowuj zdrowe posiłki z pełnowartościowych składników, np. gotowane na parze. Unikaj smażonych potraw i fast-foodów. Dbaj o odpowiednią dawkę snu i relaks po pracy. Zażywaj ruchu, nie zaniedbuj wyglądu, dbaj o relacje z bliskimi, śmiej się i staraj nie zamartwiać. Na zły nastrój jesteśmy najbardziej narażeni, gdy organizm jest przemęczony, gdy się przepracowujemy. Zajmij myśli, praktykując wdzięczność za proste sprawy, jak zdrowie, przyjaciele, ciepły dom.

Korzystaj z pomocy

To nie zewnętrzne okoliczności decydują o naszym nastroju, ale nasze interpretacje i zdolności do radzenia sobie z trudnościami. Jeśli zmienisz swoje myśli, zmienisz też swój nastrój i zachowanie. Możesz zrobić to pod okiem specjalisty, np. w toku terapii poznawczo-behawioralnej. To, że nie spotkała cię żadna życiowa tragedia, nie oznacza, że nie zasługujesz na pomoc. W stanach depresyjnych typowe jest negatywne myślenie o sobie, swojej przeszłości, a także lęk przed przyszłością. Wystarczy porozmawiać o swoich problemach z psychologiem, by spojrzeć na wszystko inaczej. Czasem konieczne jest leczenie farmakologiczne.

Nie wywieraj na sobie zbyt dużej presji

Depresja może pojawić się wtedy, gdy nasze zdolności do radzenia sobie w życiu postrzegamy jako niewystarczające. To powoduje bezradność. Dlatego zmniejsz oczekiwania wobec siebie, stawiaj przed sobą nieduże wyzwania. Z depresji wychodzi się małymi krokami.

Kategorie: Emocje, Zaburzenia psychiczne

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

cztery × jeden =