xxx

Jak poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby?

Wszyscy ludzie umierają. Chociaż każdy doskonale zdaje sobie z tego sprawę, to śmierć zawsze przychodzi za wcześnie i nieoczekiwanie. Utrata bliskiej osoby, z którą spędziło się wiele czasu jest niezwykle bolesna i wiąże się z ogromnym cierpieniem. Nie istnieją uniwersalne prawdy, mówiące o tym jak poradzić sobie w takiej sytuacji. Są jednak pewne zasady, których przestrzeganie może pomóc nieco złagodzić ból i traumę.

Na podstawie wieloletnich badań i obserwacji, psychologom udało się opracować pewien schemat zachowań osób, które doświadczyły utraty bliskiej osoby. Chociaż każdy nieco inaczej przeżywa taką sytuację, można doszukać się pewnych prawidłowości. Dzięki schematom zachowań, psychologowie mogą określić, na jakim etapie żałoby znajduje się dana osoba i poszukać sposobu by jej pomóc.

Zazwyczaj pierwszym etapem żałoby jest odczuwanie żalu, bólu oraz rozpaczy po utracie bliskiej osoby. Może także pojawić się gniew, skierowany w kierunku zmarłego lub otoczenia. Dopiero później pojawia się tzw. właściwa żałoba, którą charakteryzuje przede wszystkim poczucie pustki, osamotnienia i bezsilności. Osoba, która poniosła stratę, zazwyczaj zamyka się w sobie i bardzo często płacze. Po kilku miesiącach sytuacja zazwyczaj zaczyna się zmieniać. Człowiek zaczyna przystosowywać się do nowej sytuacji i nieco otwierać. Zaczynają pojawiać wspomnienia wspólnie spędzanych chwil oraz uczucie, że trzeba jakoś dalej żyć. Proces żałoby ulega zakończeniu, gdy smutek ustępuje, a osoba która straciła bliskiego, znów potrafi podołać czynnościom życia codziennego.

Aby proces żałoby nie przerodził się w trwałą depresję, nie należy tłumić w sobie bólu i cierpienia. Nie wolno także powstrzymywać płaczu. Dzięki niemu bowiem wszystkie negatywne emocje ulegają uzewnętrznieniu, przez co łatwiej utrzymać równowagę psychiczną. Człowiek pogrążony w żałobie powinien mieć możliwość podzielenia się swymi uczuciami z inną osobą. Może być to zarówno przyjaciel, ktoś z rodziny, psycholog lub nawet ksiądz. Istotne jest wsparcie w życiu codziennym. Osoba pogrążona w rozpaczy, początkowo nie jest w stanie samodzielnie wykonywać nawet najprostszych czynności. Jeżeli nie będzie miała przy sobie kogoś, kto je wykona, może pojawić się u niej niska samoocena, która może prowadzić do depresji. Należy pamiętać, że żałoba to proces długotrwały, którego nie należy w żaden sposób przyspieszać. Jeżeli jednak uczucie rozpaczy nie mija pomimo upływu czasu, warto udać się do specjalisty, który sprawdzi, czy żałoba nie została w jakiś sposób zaburzona.

Kategorie: Emocje

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

12 − jeden =