xxx

Jak namówić bliską osobę do wizyty u psychologa?

W powszechnym mniemaniu społecznym wizyta u psychologa to wciąż powód do wstydu oraz swego rodzaju porażka. Z powodu tych błędnych przekonań wiele osób nie otrzymuje na czas niezbędnej pomocy. Jak odczarować demonizowany obraz psychologa u bliskiej osoby, która potrzebuje jego wsparcia?

Psycholog jak lekarz

Kwestią kluczowa jest uświadomienie chorego, że wizyta u psychologa-terapeuty niczym nie różni się od tej u lekarza. Zaburzenia psychiczne, rzadkie i ciężkie, jak i te lżejsze i często występujące są chorobami, które należy wyleczyć. Przekonanie pacjenta do tego, że ma on do czynienia z chorobą zdejmuje z niego ewentualne poczucie winy i wstydu. Zdaje on sobie sprawę, iż problemy nie są efektem jego działań, ponieważ choroba może spotkać każdego. Pomaga to przezwyciężyć lęk towarzyszący dotychczas ujawnianiu swoich problemów. Mając świadomość, iż przedmiotem wszelkich kłopotów jest choroba, pacjent prędzej będzie szukał pomocy u psychologa. Nikt przecież nie wstydzi się wizyt u laryngologa, chirurga, czy dentysty. Dlaczego więc obawiać się wizyty u psychologa, którego zadania są bardzo podobne do tych jakim sprostać muszą przedstawiciele powyższych zawodów.

Powszechny problem

Przez wiele lat w mediach i dziełach artystycznych psychologowie przedstawiani byli jako specjaliści zajmujący się przypadkami ciężko chorych pacjentów skazanych na życie w odosobnieniu i niezdolnych do sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. W ten sposób powstał obraz zaburzenia psychicznego jako schorzenia dotyczącego nielicznych nieszczęśników. W rzeczywistości natomiast, większość zaburzeń nie stanowi wskazania do hospitalizacji i spotyka zwyczajnych ludzi. Odpowiednia terapia, wsparta nieraz leczeniem farmakologicznym sprawia, że zaburzenia chorych nie są zauważane przez społeczeństwo, a oni sami odzyskują radość życia.

Cierpiącym na depresję czy zaburzenia lękowe warto pokazać świadectwa osób, które przeszły terapię. Niezwykle cenne są relacje ludzi z pierwszych stron gazet, które coraz częściej przyznają się do swojej walki z zaburzeniami psychicznymi. Pacjent widząc, iż nawet powszechnie wielbieni przez społeczeństwo idole mówią otwarcie to terapii, sami również łatwiej pozbywają się wstydu i wynikającego z niego lęku przed poszukiwaniem pomocy.

Kategorie: Emocje, Zaburzenia psychiczne

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

18 − trzynaście =